İthalat İhracat Nedir

İki temel ithalat / ihracat kategorisi vardır:

1. Sanayi ve tüketim malları
Endüstriyel ürünler, makinelerden, üretim tesislerinden ve malzemelerden ve diğer endüstriler veya firmalar tarafından kullanılan diğer mallardan veya bileşenlerden oluşur. Tüketim malları, giyim veya gıda gibi insan ihtiyaçlarının tüketimine ve memnuniyetine hazırdır.

2. Ara mal ve hizmetler
Kısmen mamul mallar gibi ara mallar, nihai mallar dahil diğer malların üretiminde girdi olarak kullanılır. Bir firma ara malı yapabilir ve sonra kullanabilir veya bunları yapabilir ve sonra satabilir veya satın alıp kullanabilir.
İthalat İhracatının Ana Amacı:
Şirketler, iç pazarda üretilen rakip mallardan daha ucuza ve daha iyi kalitede iç piyasaya arz etmek için mal ve hizmet ithal etmektedir. Şirketler, yurtiçi fazlayı sağlamak ve iyi ekonomik büyümeyi teşvik etmek için yerel pazarda bulunmayan ürünleri ithal etmektedir.

İthalat İhracat Avantajları

İthalat

İşletmeniz kar marjlarını artırmak istiyorsa, mal veya hammadde ithalatı bu hedefe ulaşmanın potansiyel yollarından biridir. Açık deniz kaynaklarından ithalat, daha düşük fiyatlar, daha yüksek kaliteli mallar ve uluslararası ticaret anlaşmalarıyla ilişkili avantajlar dahil olmak üzere bir dizi fayda sağlar. İthalat, küçük ve orta ölçekli işletmelerin yurtdışındaki daha büyük pazarlara ulaşarak gelişmesine ve genişlemesine ve dolayısıyla piyasa değerlerini artırmasına yardımcı olabilir.

İhracat

Ürünleri ihraç ederek iş hedeflerinize ulaşın. İhracatçının dış ülkelerdeki ihtiyacı karşılamasına yardımcı olarak orta ve büyük ölçekli işletmelerin karlarını artırabileceğinden, ürünlerin ihracatı bugün işletmeler için oldukça faydalı olabilir. Bu, ihracatçıya döviz fırsatları ve daha fazlasını iade eder.

İthalat İhracat için gereken Belgeler

Bu belgeler, ilgili ülkelere ve onların bireysel gereksinimlerine dayanmaktadır.

1. Ticari fatura, satıcıdan alıcıya malların faturasıdır.
2. Paket Listesini ve ya çeki liste.
3. Pro Forma Fatura.
4. Havayolu Faturası.
5. Genel Menşe Şahadetnamesi.
6. Tehlikeli Madde Belgesi.
7. Sigorta Sertifikası.
8. Göndericinin Talimat Mektubu.


Sağlıklı bir ekonomi, hem ihracatın hem de ithalatın arttığı bir ekonomidir, çünkü bu tipik olarak ekonomik gücü ve sürdürülebilir ticaret fazlası veya açığını gösterir. İhracat keskin bir şekilde düşerse ancak ithalat artarsa, bu, iç ekonominin denizaşırı pazarlardan daha iyi durumda olduğunu gösterebilir.

HS KODU/G-TİP Numarası NEDİR?

Genel olarak “Uyumlaştırılmış Sistem” veya kısaca “HS Kodu” olarak anılan Uyumlaştırılmış Mal Tanımlama ve Kodlama Sistemleri, Dünya Gümrük sistemi tarafından geliştirilen ve sürdürülen ticareti yapılan ürünleri sınıflandırmak için 6 basamaklı standartlaştırılmış sayısal bir yöntemdir.


Danolla, Türkiye merkezli uluslararası ithalat-ihracat ve gıda üzerine kurulmuş bir Firmadır .Kurmuş olduğumuz geniş sevkiyat ağımız ve hizmet algımız sayesinde ürünlerinizin zamanında teslim edilmesini sağlamaktayız. İşimizi profesyonel anlamda yapıp tamamlamak için gereken her türlü bilgi ve donanıma sahibiz.
Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.