Kuvertür Çikolata Nedir?

Kuvertür çikolata, hamur işleri, bonbonlar diğer şekerlemeler yapmak için kullanılan bir çikolata türüdür. Normal çikolata ve kuvertür arasındaki fark, kuvertürün daha yüksek oranda kakao yağı içermesidir.
Eklenen kakao yağı, kuvertür çikolatanın daha hızlı erimesini sağlayarak daha kolay çalışılmasını sağlar. Ayrıca ekstra kakao yağı da temperlendiğinde nihai çikolataya daha parlak bir görünüm verir.

Kuvertür çikolatanın içindekiler nelerdir?

Kuvertür çikolatanın ana bileşenleri bar çikolatadan farklı olmamalıdır. Bu bileşenler şunları içerir:

  • Kakao katıları
  • Kakao yağı
  • Şeker
  • Süt tozu (sütlü çikolata kuvertür ise)
  • Emülgatör (lesitin)

Kaliteli kuvertür, Palm yağı gibi bitkisel yağlar içermemelidir. Çikolatanın işlenebilirliğini artırmak için az miktarda lesitin (genellikle ayçiçeği veya soyadan) eklenir.

Danolla Co. Olarak bu çikolata ürününü LATAMARKO markasıyla üretmekteyiz. En kaliteli hammaddelerin tedarikini sağlıyoruz ve bu ürünün üretiminde kullanıyoruz.

LATAMARKO Kuvertür Çikolatası Nasıl Yapılır?

Latamarko Kuvertür çikolatanın üretim süreci diğer çikolata çeşitlerine benzer.
Önce kakao çekirdekleri kavrulur ve bir hamur haline getirilir, ardından tarife bağlı olarak şeker, kakao yağı ve diğer malzemelerle karıştırılır. Karışım daha sonra, dokusunu ve lezzetini iyileştirmek için çikolatanın öğütülmesini içeren bir işlem olan konçlanır.

Son olarak, çikolata, kakao yağı kristallerini stabilize etmek ve pürüzsüz, parlak bir görünüm vermek için çikolatanın ısıtılmasını ve soğutulmasını içeren bir işlem olan temperlenir. Latamarko çikolatalarımız bitter, sütlü, beyaz olacak şekilde üretiliyor.

Latamarko Kuvertür Çikolatanın Tarihi

Kuvertür çikolatanın kökenleri, çikolata yapımının 17. yüzyılda popüler hale geldiği Avrupa’ya kadar uzanmaktadır.

O zamanlar çikolatacılar, çikolataya fazladan kakao yağı ekleyerek daha pürüzsüz, daha rafine bir ürün yaratabileceklerini keşfettiler.

1965 yılından itibaren organik ve handmade çikolata üretimimiz bulunmaktadır. 2000 yıllardan beri LATAMARKO markası altında üretimimiz yapılmaktadır